Szanowni Państwo, Koleżanki i Koledzy,

Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” Oddział Wielkopolski we współpracy z Sądem Okręgowym w Poznaniu, Okręgową Radą Adwokacką w Poznaniu, Okręgową Izbą Radców Prawnych w Poznaniu oraz poznańskimi artystami zorganizowało symulację rozprawy sądowej dla dzieci.

Przedmiotem procesu, który został przeprowadzony w ramach symulacji były wzajemne roszczenia Świętego Mikołaja (powoda) i Gwiazdora (pozwanego) dotyczące obszaru działalności oraz prawa do noszenia czerwonego stroju. Proces bez wątpienia był precedensowy, a pełnomocnicy w jego trakcie zgłosili szereg świadków. W toku rozprawy Sąd dopuścił też dowód z opinii biegłego z dziedziny etnografii.

Scenariusz opracowali sędziowie i adwokaci, ludzie Teatru oraz specjalistka w zakresie gwary poznańskiej. W symulacji rozprawy wzięli między innymi aktorzy Teatru Nowego, Teatru Ósmego Dnia oraz Teatru Polskiego.

Spektakl odbył się w dniu 16 grudnia 2019 r. o godz. 10:00 w Sądzie Okręgowym w Poznaniu przy ul. Stanisława Hejmowskiego 2 w Sali Wielkiej nr 2200, a wszystkie wejściówki rozeszły się w mgnieniu oka, stąd też Organizatorzy już teraz zapowiadają organizację kolejnych tego typu symulacji, które planowane są jeszcze w tym roku.

Sprawa pomiędzy Świętym Mikołajem i Gwiazdorem zakończyła w najlepszy z możliwych sposobów czyli ugodą.

Wielkopolską Izbę Adwokacką w tym wydarzeniu reprezentowała Vice Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu adwokat dr Ewa Habryn-Chojnacka, która reprezentowała interesy Gwiazdora, jak również aplikant adwokacki Marta Ruszkiewicz, która pełniła funkcję protokolanta rozprawy oraz adwokat Piotr Ruszkiewicz, który był współautorem scenariusza jak i wszedł w skład komitetu organizacyjnego wydarzenia wespół z poznańskimi sędziami i artystami.

Obsada symulacji rozprawy:
Św. Mikołaj: Bartosz Buława
Gwiazdor: Marcin Kęszycki
Anioł: Daniela Popławska
Elf: Maria Rybarczyk
Gwiazdka: Anna Langner
Renifer: Konrad Cichoń
Biegły: Witold Przewoźny
Pełnomocnicy: adw. dr Ewa Habryn – Chojnacka, r. pr. Andrzej Pieścik
Sędziowie: Anna Begier, Monika Frąckowiak, Bartłomiej Przymusiński
Protokolant: Marta Ruszkiewicz

Scenariusz napisali: 

Anna Begier, Małgorzata Rozmiarek – Brzezińska, Agata Podemska, Piotr Ruszkiewicz, Paulina Skorupska, Julia Szmyt,

Autor pomysłu:

Bartłomiej Przymusiński

Autor zdjęć:

Bruno Rosiński @Camnbeard

 

Z poważaniem

Adwokat dr Ewa Habryn-Chojnacka

Wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu

Adwokat Piotr Ruszkiewicz